Duyurular
»Suudi Arabistan adalarını turizme açıyor Dünyanın en güzel denizlerinden biri olarak bilinen Kızıldeniz ve Arap körfezinde bulunan 1300 ada dünya turizmine açılıyor. Bugün Cidde Ticaret Odası tarafından Arapnews gazetesine yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan sınırları içerisinde bulunan 1300 adanın 150'si Arap körfezinde bulunuyor. Cidde Ticaret Odası Turizm Komitesi Üyesi Halid Fahd El Harty, yerli ve yabancı turizm işletmecilerinin bu konuda müracaat edebileceklerini belirterek, "Umut ediyorum ki yetkililer turizmcileri heveslendirmek için teşvik kredileri konusunda cesur adımlar atacaklar. Bu konuda ticaret odası turizmcilere, turist acentelerine bu adalara sefer için lisans verebilir." Suudi Arabistan'ın Jazan adasının her geçen gün gelişme gösterdiğine işaret eden El Harty, turizmcilere ülkelerine gelmeleri için çağrıda bulundu. Suudi Arabistan'da Kızıldeniz özellikle dalgıçlar için dünyanın en muhteşem yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Dünyanın en güzel denizlerinden biri olarak bilinen Kızıldeniz ve Arap körfezinde bulunan 1300 ada dünya turizmine açılıyor.Cidde Ticaret Odası tarafından Arapnews gazetesine yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan sınırları içerisinde bulunan 1300 adanın 150'si Arap körfezinde bulunuyor.Cidde Ticaret Odası Turizm Komitesi Üyesi Halid Fahd El Harty, yerli ve yabancı turizm işletmecilerinin bu konuda müracaat edebileceklerini belirterek, "Umut ediyorum ki yetkililer turizmcileri heveslendirmek için teşvik kredileri konusunda cesur adımlar atacaklar. Bu konuda ticaret odası turizmcilere, turist acentelerine bu adalara sefer için lisans verebilir."Suudi Arabistan'ın Jazan adasının her geçen gün gelişme gösterdiğine işaret eden El Harty, turizmcilere ülkelerine gelmeleri için çağrıda bulundu.Suudi Arabistan'da Kızıldeniz özellikle dalgıçlar için dünyanın en muhteşem yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor.Kaynak: AA/Sabah
»Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, hafta sonu tatilinin Perşembe ve Cuma günleri yerine, Cuma ve Cumartesi günü olması için bir karar yayınladı.
»Consultation for Saudi Arabia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Saudi Arabia; Türkiye’ de bulunan Suudi Arabistan Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Suudi Arabistan vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Suudi Arabistan temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Suudi Arabistan Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Suudi Arabistan Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Suudi Arabistan temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Suudi Arabistan seyahatin de bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Suudi Arabistan vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Saudi Arabia web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Saudi Arabia web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Saudi Arabia web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Saudi Arabia‘ ya dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi


Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuru işlemleri için 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren çipli pasaport uygulamasına geçmiştir. Eski pasaportlar yapılan vize başvuru işlemleri kabul edilmeyecektir. Suudi Arabistan vize işlemleri için en az 6 ay geçerli ve vize için boş sayfaları olan pasaportlar kullanılması gerekirken bu şartlarda bulunmayan pasaportlarla vize işlemleri gerçekleştirilemeyecektir. Ayrıca Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportunda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportları işleme almamaktadır. Yine 35 yaş altı bekâr bayanlarda Suudi Arabistan vize işlemlerine kabul edilmez.  Suudi Arabistan’a ticari bir gerekçe ile gidecek olan 35 yaş altı iş kadınları ise Dış İşleri Bakanlığından çıkmış olan davetiye ile gidebilirlerken aynı zamanda eşinin veya kan bağı olan akrabalarının refakati üzerine vize alabilmektedirler. 50 yaş üstü yabancılara ise Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmez. Yabancı firmaların, kuruluşların, temsilcilerine, iş adamları ve yatırımcılara ticari amaçlı Suudi Arabistan vizesi verilecektir.  Suudi Arabistan çalışma vizesi sahipleri ise 90 gün içerisinde oturum izni almaları zorunludur. İki ülke resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama ön koşulu ile Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaftır.

Suudi Arabistan vize işlemleri, Pazartesi ve Perşembe günleri 09:00 ila 15:00 arası gerçekleştirilebilirken, Cuma günleri ticari vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Suudi Arabistan vize işlemlerine, hac ve umre ziyareti sebebiyle oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak 30 gün önceden başlamalısınız.Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu


Suudi Arabistan vize başvuru formu, Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan bir formdur. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgilere bu form aracılığı ile ulaşırken başvuru formları eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. Suudi Arabistan vize başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulmalı, başvuru evraklarınızda bulunan bilgileri desteklemelidir.  Başvuru formu olmadan Suudi Arabistan Konsolosluğu başvurularınızı değerlendirmeye almazken, başvuru formunuzu mutlaka evraklarınız arasında bulundurmalısınız.  Ayrıca doldurmuş olduğunuz vize başvuru formu resmi ve uluslar arası bir belge olup verilmiş olan her sahte bilginin kötü niyet barındıracağından cezai uygulamalarla karşılaşacaksınızdır. Suudi Arabistan vize başvuru formunun fotoğraf bölümüne 4x6 mm ölçülerinde olan vesikalık fotoğrafınızı yapıştırmalı ve vize işlemleri süresince atmış olduğunuz imzalarınızla aynı olan imzanızı imza kutucuğuna atarak form doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vizesi için gerekli evraklar, Suudi Arabistan seyahatinizin içeriğine göre şekillenecektir. Suudi Arabistan ticari vize, Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi, Suudi Arabistan hac ve umre vizesi, evraklarınızı netleştirecek olan vize türleridir. Ayrıca bazı durumlarda Suudi Arabistan Konsolosluğu başvuru sahibi hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilmek için ek evrak talebinde bulunabilirken bu durum da vize için gerekli olan evraklarınızı farklılaştıracaktır.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi Kalkıyor mu?

Suudi Arabistan vizesi kalkmamıştır. İki ülke resmi pasaport sahibi kişiler 90 günü aşmama ön koşulu ile Suudi Arabistan vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Suudi Arabistan vizesi kalkmamıştır. Seyahatinizden 30 gün önce Suudi Arabistan vize işlemlerine başlamış olmanız seyahatinizin netleşmesini sağlayacaktır.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize ücreti başvuracak olduğunuz vize türüne göre değişecektir. Ayrıca ülkede ne kadar kalacağınızda Suudi Arabistan vize ücretini belirleyecektir.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan vizesi çıkma süresi evraklarınızın tamamlanmasına göre değişiklik gösterecektir. Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun, bazı durumlarda ek evrak isteme hakkı bulunurken, tamamlanamamış ve yeni alınacak olan her evrak vize alma sürenizi uzatacaktır. Vize başvuru işlemlerinizi sırasında her hangi bir aksaklığın yaşanmamışsa şayet Suudi Arabistan vizenizi ortalama 5 iş günü içerisinde alabilirsiniz.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Suudi Arabistan vize fotoğraf ölçüleri 4,5x6 mm olmalıdır. Suudi Arabistan vize başvuru formu ve Suudi Arabistan vize başvuru evraklarında 4,5x6 mm ölçülerinde beyaz fon üzeri ve son üç ay içerisinde çekilmiş fotoğraflar kullanılmalıdır.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Turist Vizesi Var mıdır?

Suudi Arabistan’ın turistik vize uygulaması bulunmamaktadır. Ülkeye turistik vize ile girme şansınız bulunmazken, Suudi Arabistan ticari vize, Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi, Suudi Arabistan çalışma vizesi ve Suudi Arabistan hac ve umre vizesi alabilecek olduğunuz Suudi Arabistan vize türleridir.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Gayri Müslimlere Vize Veriyor mu?

Suudi Arabistan Konsolosluğu İsrail vatandaşlarına ve İsrail’e giriş çıkış yapmış kişilere vize vermezken, Mekke ve Medine’ye girmeme ön koşulu ile gayri Müslimlere vize verilmektedir. Gayri Müslimlerin hac ve umre vizesi alma şansları ise bulunmaz.


Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Hac Bakanlığınca 2001 yılında yapılan yeni değişiklik ve Umre mevzuatınca ferdi olarak umre vizesi alınamamaktadır. Umre vizesi alabilmek için Diyanet Başkanlığı ve Seyahat acentaları aracılığıyla alabilirsiniz.Suudi Arabistan Konsolosluğu resmi web sitesi: www.mofa.gov.sa